24.02.br., w cyklu FRYDERYK CHOPIN W WILLI LENTZA. DZIEŁA WSZYSTKIE, wystąpiła prof. Ewa Pobłocka.
Pianistka nazywana jest pierwszą damą polskiej pianistyki. W roku 1980 zajęła V miejsce w X Konkursie Chopinowskim w Warszawie*. Dla mnie dzisiejszy koncert był szczególnym przeżyciem, ponieważ X Konkurs oglądałam w całości, w późnych godzinach wieczornych, z wypiekami na twarzy. Nie umknęła mi wówczas młoda pianistka Ewa Pobłocka. Artystka zdobyła wówczas również nagrodę specjalną Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków (najbardziej prestiżowe pozaregulaminowe wyróżnienie przyznawane pianistom w czasie Konkursów Chopinowskich od 1927 roku).
[Skoro blog ma wymiar wyłącznie subiektywny, nie mogę nie utrwalić po latach moich zachwytów nad występami w X konkursie ekscentrycznego Ivo Pogorelicia z Chorwacji. W szarości 1980 roku taka postać nie mogła nie pozostawić po sobie śladu, tym bardziej, że w momencie, gdy Pogorelić po III rundzie został wyeliminowny z występu w finale prace jury porzuciła Martha Argerich.]
***
Program koncertu prof. Ewy Pobłockiej w Willi Lentza:
Polonezy A-dur op. 40 nr , c-moll op. 40 nr 2
Scherzo h-moll op.20
Impromptu As-dur op. 29
Balladę As-dur op. 47
Nokturny cis-moll op. 27 nr 1 i Des-dur op. 27 nr 2
Fantaisie-Impromptu cis-moll op. posth. [66]
Mazurki B-dur op. 17 nr 1, e-moll op. 17 nr 2, As-dur op. 17 nr 3 i a-moll op. 17 nr 4
***
Można siedzieć w ostatnich rzędach Willi Lentza, w sporej odległości od pianistki, widzieć jedynie złocenia na kolumnach w stylu jońskim w sali koncertowej i mimo tego zatapiać się w dźwiękach i ulegać magii obrazów tworzących się w umyśle. Po prostu BYĆ!
TU zdjęcia z koncertu! Polecam, piękne!
W 1980 roku 12-lenia wówczas dziewczyna łakomymi oczami patrzyła i słuchała z ubogiego, bo czarno-białego przekazu z niewielkiego ekranu telewizora zmagań uczestników i uczestniczek X Konkursu Chopinowskiego, nie zdając sobie sprawy, że jej dorosłe życie będzie wypełnione łatwością dostępu do kultury za pomocą Internetu, a przede wszystkim możliwościami bezpośredniego uczestnictwa i przeżywania „na żywo”.
* TU więcej o X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym i TU również